Varmaankin näin. Muistan tosin lukeneeni että Tolkki olisi pistänyt Elizeä koville ekan levyn lauluissa (eli siis ollut paikan päällä tuottamassa/äänittämässä)? Tai sitten olen vaan nähnyt unta. Mutta onhan se Ruotsi lähempänä suomea kuin Ame-riikka.Jussi wrote:Kyllä se DeFeis taitaa meilillä lähettää suorituksensa, kuten veikkaisin joidenkin muidenkin tehneen ekan Avalonin tapauksessa myös? TT korjannee jos arvaan väärin. Nykyajan tapa.
Stratovarius ja johdannaiset
-
- Posts: 997
- Joined: Thu Mar 20, 2003 1:16 pm
- Location: Kuusamo
- Contact:
Re: Stratovarius ja johdannaiset
-
- Posts: 1868
- Joined: Thu Jul 07, 2011 4:44 pm
- Location: Savo
Re: Stratovarius ja johdannaiset
Oikein olet nähnyt, on siitä videopätkääkin jossain päin youtuubia. Sitä en muista olivatko TT ja Elize Suomessa vai Ruotsissa äänittämässä.clairvoyant wrote: (eli siis ollut paikan päällä tuottamassa/äänittämässä)? Tai sitten olen vaan nähnyt unta.
-
- Posts: 10669
- Joined: Wed Aug 28, 2002 5:10 pm
- Location: Oulu (Rollo)
Re: Stratovarius ja johdannaiset
Juuri näin; eksie ole kattonut digipakin bonari-DVD:tä kun kerrankin jopa mie olen? Eli-se oli paikan päällä, mutta väittäisin vahvasti ettei kalliimpien matkalippujen sedät (Rock, Allen) ole ainakaan olleet. Eikä Kiske, kun kerran ei nimibiisistäkään ollut tyylillisesti tietoinen, ennenkuin valmiin version kuuli levyltä sen yhden haastiksen mukaan.clairvoyant wrote:Varmaankin näin. Muistan tosin lukeneeni että Tolkki olisi pistänyt Elizeä koville ekan levyn lauluissa (eli siis ollut paikan päällä tuottamassa/äänittämässä)? Tai sitten olen vaan nähnyt unta. Mutta onhan se Ruotsi lähempänä suomea kuin Ame-riikka.Jussi wrote:Kyllä se DeFeis taitaa meilillä lähettää suorituksensa, kuten veikkaisin joidenkin muidenkin tehneen ekan Avalonin tapauksessa myös? TT korjannee jos arvaan väärin. Nykyajan tapa.
Mutta siinähän (eikä tässä ylipäätään, miksei sitä säästäisi kun nyky_aika mahdollistaa) ei ole mitään; ei Kiske ole tainnut vieläkään edes tavata kaikkia Place Vendomen soittajia, vaan lähettelee aina itsekseen äänittämät laulupätkänsä Dennis Wardille. Kuten Timollekin?
-
- Posts: 442
- Joined: Sat Apr 14, 2012 2:17 pm
Re: Stratovarius ja johdannaiset
Nimenomaan olivat yhtäaikaa studiossa tuon bonus-DVD:n kuvamateriaalin mukaan ja aikas lujille Tolkki Elizen laittoi silläjannezki wrote:Oikein olet nähnyt, on siitä videopätkääkin jossain päin youtuubia. Sitä en muista olivatko TT ja Elize Suomessa vai Ruotsissa äänittämässä.clairvoyant wrote: (eli siis ollut paikan päällä tuottamassa/äänittämässä)? Tai sitten olen vaan nähnyt unta.

Mutta sitä en muista oliko tuo Ruotsin vaiko Suomen puolella mutta pieni haju on että taitaa olla Ruostsissa kuitenni.
-
- Posts: 442
- Joined: Sat Apr 14, 2012 2:17 pm
Re: Stratovarius ja johdannaiset
Luin tuolta Tolkin foorumilta että jotain yllättystä on vielä luvassa tuohon levylle artistien osalta. Eli ei ollut koko cast siinä vielä. Mietinkin miksi nuo 4 varjoa ovat vielä paljastamatta.
-
- Posts: 17
- Joined: Fri Jan 10, 2014 9:47 pm
Re: Stratovarius ja johdannaiset
Tolkilta uutta videota tänään rumpujen ja kitaroiden äänityksistä Avalon 2:lle. Hienonkuuloista matskua tulossa ja soittokin toimaa hyvin! On kyllä hieno homma tämä Tolkin, Lassilan ja Ikosen reunion, toivottavasti saadaan koskettimienkin äänityksistä nähdä jonkinnäköistä videonpätkää jossain vaiheessa.
-
- Posts: 74
- Joined: Tue Nov 09, 2010 9:53 am
Re: Stratovarius ja johdannaiset
Kompensoi vähentävästi.Olli K wrote:Timo, sää kun on nähnyt molemmat maailmat (tiskin molemmin puolin),eli oot tehnyt metallia kelanauhureilla ja toisaalta nyt tällä "kukin kotistudiossaan kun on saanut penskat nukkumaan" tavalla. Niin kompensoiko nää älyttömästi alentuneet levytyskustannukset älyttömästi tipahtanutta levyjen myyntiä? Samallahan tää toki on tuonut markkinoille vieläkin enemmän levyjä kun niihin ei enää tarvi levyvirmojen lompakkoa tueksi.
Mutta mikä on perstuntuma ja perstaskutuntumasi?
Levyn tekoon pitää käyttää tarpeeksi aikaa. Liian monet levyt kuulostavat siltä, että ne on
äänitetty autotallissa ja varmasti onkin.
Kannattaa miksauttaa levynsä parhaassa mahdollisessa budjettiin sopivassa paikassa.
Esim Sonic Pump tai mun Studiotolkki on paikkoja, jossa paskastakin saadaan ei nyt konevhtia, mutta
ainakin suklaata.
-
- Posts: 74
- Joined: Tue Nov 09, 2010 9:53 am
Re: Stratovarius ja johdannaiset
Elize äänitettiin Örebrossa Hurrilassa. Kova ja erittäin lahjakas laulaja mutta sähköjänis.Jussi wrote:Juuri näin; eksie ole kattonut digipakin bonari-DVD:tä kun kerrankin jopa mie olen? Eli-se oli paikan päällä, mutta väittäisin vahvasti ettei kalliimpien matkalippujen sedät (Rock, Allen) ole ainakaan olleet. Eikä Kiske, kun kerran ei nimibiisistäkään ollut tyylillisesti tietoinen, ennenkuin valmiin version kuuli levyltä sen yhden haastiksen mukaan.clairvoyant wrote:Varmaankin näin. Muistan tosin lukeneeni että Tolkki olisi pistänyt Elizeä koville ekan levyn lauluissa (eli siis ollut paikan päällä tuottamassa/äänittämässä)? Tai sitten olen vaan nähnyt unta. Mutta onhan se Ruotsi lähempänä suomea kuin Ame-riikka.Jussi wrote:Kyllä se DeFeis taitaa meilillä lähettää suorituksensa, kuten veikkaisin joidenkin muidenkin tehneen ekan Avalonin tapauksessa myös? TT korjannee jos arvaan väärin. Nykyajan tapa.
Mutta siinähän (eikä tässä ylipäätään, miksei sitä säästäisi kun nyky_aika mahdollistaa) ei ole mitään; ei Kiske ole tainnut vieläkään edes tavata kaikkia Place Vendomen soittajia, vaan lähettelee aina itsekseen äänittämät laulupätkänsä Dennis Wardille. Kuten Timollekin?
Suurin osa laulajista tosiaan lähettää filensa.
Kiske ei suostu tuotettavaksi. Dennis Ward on huokaillut monesti kun miestä ei saa samaan studioon.
Mulle ihan sama kunhan kunnon jälkeä syntyy!
-
- Posts: 10669
- Joined: Wed Aug 28, 2002 5:10 pm
- Location: Oulu (Rollo)
Re: Stratovarius ja johdannaiset
Ui, Zak Stevens! Siellä on DeFeisin kanssa melkoinen oma jenkkisuosikkikaksikko nyt samassa paketissa. Toki kaikinpuolin lupaavalta vaikuttaa, Jansenin sinkku, jne.
Hienoja nimiä mm. You'll Bleed Forever, Design The Century; 4th Reich mainittu!TIMO TOLKKI'S AVALON: 'Angels Of The Apocalypse' Album Details Revealed
Frontiers Records will release TIMO TOLKKI'S AVALON's sophomore album, "Angels of the Apocalypse" on May 16 in Europe and May 20 in North America.
Following the release of the debut album "The Land of New Hope", the "Metal Opera" was met with critical and fan acclaim, entering the national album charts in seven European countries, including a Top 10 entry in Tolkki's home country, Finland. In August 2013, Tolkki flew to Greece to seek the right inspiration for the follow-up album and upon his return he managed to develop a sound that is even more grandiose and symphonic and yet heavier and darker in direction as compared to the debut album.
"In August 2012, I planned to release a Metal Opera that had to be a trilogy," says Tolkki.
"I am following a specific storyboard in a musical format and this time the musical direction is heavier and darker than the previous AVALON. This was deliberate since the Apocalyptic scenes described in the lyrics demanded that".
As for the players on the album, Tolkki finally managed to reunite the legendary STRATOVARIUS "Dreamspace" lineup, calling Antti Ikonen and Tuomo Lassila to play keyboards and drums respectively. "It was really nice and brought good vibes and freshness to the album," says Timo. "Definitely the right move."
The amazing cast of vocalists appearing this time includes NIGHTWISH singer Floor Jansen — who takes care of the lead vocals on the first single, "Design The Century" — along with Simone Simons (EPICA), Fabio Lione (RHAPSODY OF FIRE), David DeFeis (VIRGIN STEELE), Zachary Stevens (ex-SAVATAGE, CIRCLE II CIRCLE), plus Elize Ryd (AMARANTHE) — who appears again after contributing to the first album — and the stunning Chilean singer Caterina Nix, who is working on her debut album, which is also produced by Tolkki.
"Some songs were written with a specific singer in mind, while for some others I decided based on the knowledge that I had on how he or she would perform," says Tolkki.
"I am particularly happy of how this record sounds especially two songs, 'You'll Bleed Forever' and the 10-minute title track, are among my favorite ever."
Once again the stunning artwork is provided by the French artist Stanis W. Decker and the first pressing of the physical edition will be available in a glossy digipak.
"Angels of the Apocalypse" final track listing:
01. Song For Eden
02. Jerusalem Is Falling
03. Design The Century
04. Rise Of The 4th Reich
05. Stargate Atlantis
06. You'll Bleed Forever
07. The Paradise Lost
08. Neon Sirens
09. High Above Of Me
10. Angels Of The Apocalypse
11. Garden Of Eden
The first single, "Design The Century" (featuring NIGHTWISH singer Floor Jansen), will be released digitally worldwide on April 7.
Musicians:
* Timo Tolkki: guitars, bass and keyboards
* Tuomo Lassila: drums
* Antti Ikonen: keyboards
* Nicholas Jeudy: orchestration
* Floor Jansen, Simone Simons, Fabio Lione, David DeFeis, Zachary Stevens, Elize Ryd, Caterina Nix: vocals
-
- Posts: 276
- Joined: Thu Sep 12, 2002 11:54 am
- Location: AlderDanger Danger
Re: Stratovarius ja johdannaiset
Wow, kovaa settiä! DeFeis ja Stevens. Nyt vaan Avalon+Virgin Steele rundia pystyyn. Ihan jees toi synkempi suuntaus kanssa ainakin näin ennalta arvellessa. Ja tietysti Dreamspace heput mukana. On meitsin lempilevy stratolta varmaankin. Tunnelma on loistava sillä lätyllä.
-
- Posts: 770
- Joined: Tue Jun 23, 2009 12:27 pm
Re: Stratovarius ja johdannaiset
Oioioi, Zak Stevens! Hieno laulajakattaus kyllä tällä levyllä, omasta mielestäni jopa mielenkiintoisempi mitä edellisellä. Etenkin Zakin suorituksia odottelen innolla, kun CIIC:n pari edellistä levyä eivät ole olleet sävellysten osalta mitään jäätävän kovia, mutta laulajana Stevens on edelleen mainio tulkitsija.
-
- Posts: 550
- Joined: Mon Jan 07, 2008 7:07 pm
Re: Stratovarius ja johdannaiset
Ja Atlantis! Kyllä kuuluu Dreamspace-kaikuja ainakin biisinnimien perusteella.Jussi wrote:4th Reich mainittu!
Jeps, Zak Stevens on kovaa maata. Kovempi olisi ollut vain... noh, J. Oliva.

Alustavat peukut pystyyn kaikista laulajavalinnoista paitsi Fabio "laulan nykyään vain laiskanpulskeita perusstudiosuorituksia ja äänenvärinikin on vähän turhan persoonaton" Lionesta. Oliko tämä Gus Monsanton korvaava vaihtoehto? >:D
Pelkästään Floorin läsnäolo varmaan tuo paljon myyntilukuja ainakin Suomessa, etenkin kun tämä ehtinee markkinoille ennen ekaa studio-NW:tä. Hyvä tämäkin. Saati sitten millainen laulaja sitten on kyseessä, ihan sama onko puheena poppi- vai klasarilaulu. Toivottavasti kuullaan molempia. Tietysti mikä vain kelpaa niin kauan kuin sopii biiseihin!
Tuollaisen jälkeen voisikin sitten kuolla onnellisena.Traktor X wrote:Nyt vaan Avalon+Virgin Steele rundia pystyyn.
-
- Posts: 17
- Joined: Fri Jan 10, 2014 9:47 pm
Re: Stratovarius ja johdannaiset
Huomasin että englanninkielisen Wikipedian mukaan Revolution Renaissance olisi julkaissut vuonna 2012 albumin New Era II. Mistään muualta en ole löytänyt mainintaa tällaisesta julkaisusta, joten tuollaista tuskin on koskaan tehty?
Onko muuten tuon Dance of the Death Star -kappaleen taustoja selvillä, kuka sen on säveltänyt ja soittaako siinä Tolkki vai Lehtiniemi? Ei tainnut yhtye kuitenkaan missään muodossa jatkua kovista väitteistä huolimatta?
Gus Monsanton tammikuussa antamasta haastattelusta kummallinen sitaatti:
BTW, Raskasta Joulua 2013 äänityksissä on avustanut... Santtu Lehtiniemi! Soittikohan se skitat sillekin levylle...
***
Innolla odottaen seuraavaa Avalonia! Takuuvarmasti loistavaa matskua tulossa jo esiintyjäkaartista päätellen, myös YT-videoiden taustalla kuullut ennakkomaistiaiset nostavat odotuksia entisestään! Toivottavasti soittavat muutaman keikan Suomessakin sitten keväämmällä/kesällä.
Onko muuten tuon Dance of the Death Star -kappaleen taustoja selvillä, kuka sen on säveltänyt ja soittaako siinä Tolkki vai Lehtiniemi? Ei tainnut yhtye kuitenkaan missään muodossa jatkua kovista väitteistä huolimatta?
Gus Monsanton tammikuussa antamasta haastattelusta kummallinen sitaatti:
Haastattelu siis vain pari kuukautta sitten tehty, mielenkiintoista että Lehtiniemi jaksetaan nostaa edelleen esiin tässä yhteydessä. Eikös se nyt kuitenkin ole aika selvää että kyllä Timo on soolot soittanut myös RR:n kahdella viimeisellä levyllä, veteleehän TT tässä ja tässä livenäkin Age of Aquariuksen ja Into the Futuren soolot.Revolution Renaissance – “Age of Aquarius” is very heartfelt record. Amazing orchestrations by Bruno Agra, our drummer, amazing production/guitars by Santtu Lehtiniemi, a very talented guy from Finland. Some very very personal lyrics. Hated the cover, but it is what it is.
BTW, Raskasta Joulua 2013 äänityksissä on avustanut... Santtu Lehtiniemi! Soittikohan se skitat sillekin levylle...

***
Innolla odottaen seuraavaa Avalonia! Takuuvarmasti loistavaa matskua tulossa jo esiintyjäkaartista päätellen, myös YT-videoiden taustalla kuullut ennakkomaistiaiset nostavat odotuksia entisestään! Toivottavasti soittavat muutaman keikan Suomessakin sitten keväämmällä/kesällä.
-
- Posts: 10669
- Joined: Wed Aug 28, 2002 5:10 pm
- Location: Oulu (Rollo)
Re: Stratovarius ja johdannaiset
Nope. Ekaa kertaa miekin huomaan, kun tämä allamainittuFerraro wrote:Huomasin että englanninkielisen Wikipedian mukaan Revolution Renaissance olisi julkaissut vuonna 2012 albumin New Era II. Mistään muualta en ole löytänyt mainintaa tällaisesta julkaisusta, joten tuollaista tuskin on koskaan tehty?
on viimeinen, mitä RR:sta tuon "kitaristikohun" jälkeen kuului.Ferraro wrote:Dance of the Death Star -kappaleen taustoja selvillä, kuka sen on säveltänyt ja soittaako siinä Tolkki vai Lehtiniemi? Ei tainnut yhtye kuitenkaan missään muodossa jatkua kovista väitteistä huolimatta?
Tosiaan outoa on tuo juttu nostaa edelleenkin esiin, eikä siihen saatane edelleenkään samaa selvyyttä kummempaa, kuin syksyllä 2010. Timo oli aiheellisesti huvittunut tuota kommentoidessaan, että ei kai hänen tarvitse kitaraansa tosiaan soittaa... Totuuden tietävät vain asianosaiset itse?
Luca Turillihan ei muuten ole jaksanut soittaa monellekaan (yhdellekään?) soololevylleen tylsiä rytmiraitoja, vaan on nakittanut näitä rumpalille(!)

Tällaisena rauhallisena kuuli viikonloppuna Hunting High & Lowia livenä täälläpäin, aiheeseen liittyen. [youtube]ElTmBjNbRbQ[/youtube]
edit: miten ne viestin quotet olivat näin kusseet
Last edited by Jussi on Mon Mar 24, 2014 8:54 pm, edited 1 time in total.
-
- Posts: 17
- Joined: Fri Jan 10, 2014 9:47 pm
Re: Stratovarius ja johdannaiset
Perjantaina ilmestyy näköjään Nemesiksestä uusi versio, sisältää DVD:n ja pari bonusbiisiä. DVD:llä 80 minuutin dokumentti, hintaa Äxässä 17,95€. Kai tuo ostoon menee, toivottavasti on hintansa arvoinen dokkari myös. Under Flaming Winter Skiesin dokkari kun ei nyt kovin kummoinen ollut, ihan jo siitäkin syystä että yhtyeen menneisyydestä puhuttaessa pitäisi ennen kaikkea Timo Tolkin olla kertomassa.
Tämä uusi DVD keskittyy kuitenkin stratofoorumin sisältöluettelon mukaan enemmän Nemesis-levyn tekoon ja nykyhetkeen, mikä onkin varmasti hyvä ratkaisu.
Tämä uusi DVD keskittyy kuitenkin stratofoorumin sisältöluettelon mukaan enemmän Nemesis-levyn tekoon ja nykyhetkeen, mikä onkin varmasti hyvä ratkaisu.
-
- Posts: 941
- Joined: Sun Jan 27, 2008 1:09 pm
- Location: Joensuu (/Kajaani)
Re: Stratovarius ja johdannaiset
Tässä samaisessahan ketjussa tuosta jotain oli.Ferraro wrote:Huomasin että englanninkielisen Wikipedian mukaan Revolution Renaissance olisi julkaissut vuonna 2012 albumin New Era II. Mistään muualta en ole löytänyt mainintaa tällaisesta julkaisusta, joten tuollaista tuskin on koskaan tehty?
Onko muuten tuon Dance of the Death Star -kappaleen taustoja selvillä, kuka sen on säveltänyt ja soittaako siinä Tolkki vai Lehtiniemi? Ei tainnut yhtye kuitenkaan missään muodossa jatkua kovista väitteistä huolimatta?
New Era II taitaa olla täyttä Wikipedia-höpöä, ellei sitten Monsanto tms. ole Etelä-Amerikassa ilman Tolkkia jotain tehnyt.
Dance of the Death Star muistaakseni tosiaan ilmestyi bändin sivuille joskus hajoamisen jälkeen, samalla noiden väitteiden kanssa, eli oli varmaankin muu bändi + Lehtiniemi -biisi, tai jotain.
Re: Stratovarius ja johdannaiset
Olikohan rumba lehdessä kun Mr Tolkki valitteli et julkisuuskuva alkaa olla liki puhtoinen. Nyt voisikin lyödä samalla kaikki faktat pöytään väitetyistä kitroinneista Re Re:n levyillä, santtu lehtiniemestä, jari jokisista ym tempauksista ja aloittaa kokonaan puhtoiselta pöydältä. Tolkin paras 2000 luvun aikaansaannos on imo Revolution Renaissancen Trinity kiekko. Aivan loistavaa meininkiä kuka ne kitarat sillä levyllä nyt ikinä soittikaan :rawk: !
-
- Posts: 17
- Joined: Fri Jan 10, 2014 9:47 pm
Re: Stratovarius ja johdannaiset
Trinity on totta tosiaan kyllä melkoisen mahtava levy, en osaa tai halua järjestellä levyjä millään tavalla paremmuusjärkkään mutta korkealle se kyllä sijoittuisi mikäli listausta ryhtyisin tekemään!firefly wrote:Tolkin paras 2000 luvun aikaansaannos on imo Revolution Renaissancen Trinity kiekko. Aivan loistavaa meininkiä kuka ne kitarat sillä levyllä nyt ikinä soittikaan :rawk: !
Avausraidasta lähtien pelin henki on selvä ja loistava linja jatkuu läpi levyn. Omina suosikkeina albumin biiseistä avausraita Marching With the Fools, Falling to Rise, World Doesn't Get to Me ja erityisesti Dreamchild. Viimeksimainitun kitarasoolo on oikein erityisen onnistunut, tuo edelleen kylmiä väreitä pintaan oikeassa mielentilassa kuunneltuna. A Lot Like Me:n kertosäkeessä vähän särähtää itselle korvaan Gus Monsanton ääni, mutta muuten Gus on mies paikallaan. Hyvin klaaraa tonttinsa ja sopivaa vaihtelua perinteiseen powerilaulantaan kun vetää vähän vähemmän puhtaalla äänellä kuin monet kollegansa.
Frontiers julkaisi YT-kanavallaan tänään (eilen) videon, jossa kuullaan pieniä näytteitä tulevasta Avalon kakkosesta. Ja ei hyvä helkutti kun kuulostaa todella mahtavalta! Kohdasta 0:33 alkava näyte kuulostaa aika vahvasti ylempänä mainitulta Marching With the Foolsilta, mikä ei kuitenkaan ole huono juttu kun niin loistavasta biisistä on kyse. Hype kasvaa entistäkin suuremmaksi tämän pätkän myötä, miksei ole jo toukokuu...
-
- Posts: 997
- Joined: Thu Mar 20, 2003 1:16 pm
- Location: Kuusamo
- Contact:
Re: Stratovarius ja johdannaiset
Pitääköhän se itsekin antaa vielä Trinitylle uusi mahdollisuus. En aikoinaan päässyt millään yli levyn luvattoman huonoista vokaaleista, mutta jospa ne sitten on hyvät, kun kerta täällä niin hehkutetaan...
-
- Imperiumi Crew
- Posts: 662
- Joined: Sat Nov 05, 2005 7:37 pm
- Location: Helsinki
- Contact:
Re: Stratovarius ja johdannaiset
Laitetaan tähän yhteyteen tuo Ferraron mainitsema EPK, meinasi jäädä itseltä huomaamatta:
[youtube]2xBIf956FgA[/youtube]
[youtube]2xBIf956FgA[/youtube]
-
- Posts: 770
- Joined: Tue Jun 23, 2009 12:27 pm
Re: Stratovarius ja johdannaiset
^ Muuten vaikuttaa kyllä hyvältä, mutta vähän ihmetyttää tuo melko karmea rumpusoundi, ei kai se tule olemaan levylläkin tuollainen? Kyllä minä enemmän niistä jykevistä rumpusoundeista tykkään, kuten esim. Symfonian ainokaisella.
-
- Posts: 10669
- Joined: Wed Aug 28, 2002 5:10 pm
- Location: Oulu (Rollo)
Re: Stratovarius ja johdannaiset
Hyvä, meitähän on nykyään RR III:en arvostajia jo ainakin kolme!Ferraro wrote:Trinity on totta tosiaan kyllä melkoisen mahtava levy, en osaa tai halua järjestellä levyjä millään tavalla paremmuusjärkkään mutta korkealle se kyllä sijoittuisi mikäli listausta ryhtyisin tekemään!firefly wrote:Tolkin paras 2000 luvun aikaansaannos on imo Revolution Renaissancen Trinity kiekko. Aivan loistavaa meininkiä kuka ne kitarat sillä levyllä nyt ikinä soittikaan!
Avausraidasta lähtien pelin henki on selvä ja loistava linja jatkuu läpi levyn. Omina suosikkeina albumin biiseistä avausraita Marching With the Fools, Falling to Rise, World Doesn't Get to Me ja erityisesti Dreamchild. Viimeksimainitun kitarasoolo on oikein erityisen onnistunut, tuo edelleen kylmiä väreitä pintaan oikeassa mielentilassa kuunneltuna. A Lot Like Me:n kertosäkeessä vähän särähtää itselle korvaan Gus Monsanton ääni, mutta muuten Gus on mies paikallaan. Hyvin klaaraa tonttinsa ja sopivaa vaihtelua perinteiseen powerilaulantaan kun vetää vähän vähemmän puhtaalla äänellä kuin monet kollegansa.

Siitä kun olen aiemmin kai useastikin takuupitkästi tarinoinut, niin totean vain edelleen (parin kk välein ollut vähintään autokuuntelussa siitä syksystä '10 asti) miten Trinityllä kohtaavat hyvin toimivalla lopputuloksella melodiat (osa arvattavan tuttujakin mutta mitä väliä kun ovat hyviä), raakuus (tuotannossa, laulu- ja kitarasuorituksissa) & alakuloisuudessaan mielialaa nostattava, suomalais-slaavilainen tunnelma.
Mulle se on hoetusti Tolkin uran parhain albumi. Symfonia ja The Land Of New Hope kaksi seuraavaa; Visionsille nelostila Kotipellosta huolimatta kuiten.
edit: hmh, mie en olisi laittanut Fabiota ekaksi vokalistiksi tuossa Electric Press Kitissä (siitäkö lyhenne tulee?)
Last edited by Jussi on Wed Mar 26, 2014 8:51 pm, edited 1 time in total.
-
- Posts: 550
- Joined: Mon Jan 07, 2008 7:07 pm
Re: Stratovarius ja johdannaiset
Ja jo nyt meillä on DeFeisin ärinästä näyte. Sieltä sitä vielä lähtee!
Ja heti perään trademark-falsetti. Tosi Virgin Steelen kuuloinen biisi jo noiden muutaman sekunnin perusteella! 
Hyvältä kuulostais muutennii.


Hyvältä kuulostais muutennii.
-
- Posts: 155
- Joined: Thu Sep 30, 2004 7:57 am
Re: Stratovarius ja johdannaiset
On meitä enemmänkin. Harmillisen pienelle huomiolle tuo Trinity jäi isommassa mittakaavassa, mutta onpahan vaan mahtava albumi ja pyörii itsellänikin edelleen epäsäännöllisen säännöllisesti soittimessa. Tuolla levyllä kaikki toimii ja oikeastaan juuri Jussin kiteyttämät asiat siitä tekevät niinkin laadukkaan, kuin se on.Jussi wrote:Hyvä, meitähän on nykyään RR III:en arvostajia jo ainakin kolme!![]()
-
- Posts: 1436
- Joined: Mon Nov 17, 2003 7:59 pm
- Location: Helsinki
Re: Stratovarius ja johdannaiset
Hyvä että nämä samat keskustelut käydään läpi muutaman kymmenen sivun välein, mutta joo, Trinity on erinomainen tuotos. RR:ää olisi ollut kiva nähdä keikalla.