Balm wrote:Jussi wrote:..hyvät melodiat! Samaa ominta/kotoisaa/klassista Helloweenia kuulen Yearsissa
Hyvänen aika, eihän näissä ole mitään samaa.
Ei olekaan, enkä mie niin sanonutkaan. Vaan meinasin tätä wanhaa, hyvää (joksi Andin kaksi ekaakin 'ween-levyä voidaan ehdottomasti laskea) bändin kuuloista materiaalia, jolta minusta kuulostavat. Hyviä (laulu)melodioita.
Spunkmeyer wrote:Kovien levyjen putki on aivan tolkuton (Unarmedia en nyt laske mukaan).
Tämäkin voi mennä neuroottisuuden puolelle, mutta minusta Unarmedin saama kohtelu on edelleen turhan brutaalia. 12 versiosta (bonari Why? mukaanluettuna) ainoastaan tämä lähtökohtanakin typerä The Keeper's Trilogy, videona kai monen tuomion muodostanut Dr Stein torvineen & tylsän Hellsongs-bändin kierrätysversio Eagle Fly Freesta ovat ainoat joista en välitä.
Kokeilkaapa pahimmat mollaajat kuunnella se, vaikka pitkästä aikaa, loppuun asti. Siellä on varsinkin aika mahtipontista sovitusta slovareissa, parempi versio Fallen To Piecesistä kuin itse albumilla, Where The Rain Grows on samaan tapaan uusi biisi kuin GammaRayn The Miracle (Man On a Missionista), jne jne. Fanilevy ehkä, mutten usko että se on ainoa syy mullekaan arvostaa Unarmedia.