Jesse Custer wrote:Mitä muiden sitten pitäisi tehdä? Wardin vaatimus vaikuttaa samalta kuin, että HJK:n pitäisi nyt sitoutua ottamaan Atik Ismail avauskokoonpanoon koko kaudeksi ja pitämään se kentällä 90 min joka matsissa no matter what.
Itse vertaisin lähinnä siihen, että Metallica pitää Lars Ulrichia kokoonpanossa vaikka vaikka lähes jokainen tuntemani muusikko naureskelee sille.
Siis oikeesti miten helevetin paskassa kunnossa sen Wardin pitää olla, että BS:n muut jäsenet ei voi luottaa kiertuetta sen soitettavaks?
MartyrForNone wrote:
Tuolla thanks-listassa myös kiinnostavaa on, että Ozzy ja Iommi on mainittu, mutta ei Geezeriä.
Terry = Geezer(?)
Ah, joo. En muistanut/tiennyt Geezerin oikeaa nimeä ja katsoin nopeasti vain Wikipediasta, ettei sitä näkynyt siellä. Mutta joo, Terence = Terry tottahan toki
Jesse Custer wrote:Mitä muiden sitten pitäisi tehdä? Wardin vaatimus vaikuttaa samalta kuin, että HJK:n pitäisi nyt sitoutua ottamaan Atik Ismail avauskokoonpanoon koko kaudeksi ja pitämään se kentällä 90 min joka matsissa no matter what.
Tuollaiset tryoutit olisi pitänyt tehdä jossain treenikämpillä jo ennen mitään reunion-tiedotteita ja -kiertuejulistuksia. Koko setti pari kertaa putkeen ilman että kaverilla lähtee taju - kai se olisi ollut ihan riittävä testi. Siinä olisi voinut olla vaikka Sharonin lakimiehet ja lääkärit vieressä mittaamassa pulssia, että jaksaahan se pappa ihan varmasti.
Mutta nyt kun paska on jo housussa, niin totta kai se show'n sujuvuus on ainoa pyhä asia, eikä tosiaan se että Ward pääsisi automaattisesti sössimään kaikki sovitut keikat. Samaa mieltä tässä.
Olipa Bill missä lyönnissä tahansa, se on varmasti ollut tiedossa JO VUOSI SITTEN kun tätä reunion-systeemiä vasta suunniteltiin. Lehdistötilaisuudessa 11.11.11 julistettiin joka tapauksessa että nyt esiintyy alkuperäinen Black Sabbath, onhan se melkoinen markkinointitemppu vaikka bändin rumpalilla ei ole vielä tänäänkään edes sopimusta.
Kyllä tämä on pirunmoinen harmi että Bill ei olekaan mukana näillä kolmella keikalla Birminghamissa, Doningtonissa ja Chicagossa vaikka tällä tietoa sentään Tony esiintyy hoitotilanteestaan huolimatta. "Tule Englantiin, soita ilmaiseksi, katsotaan kuinka menee..." Voi paska mikä meininki! Entäs jos Bill on OK lyönnissä? Silloin puhutaan jo ahneudesta ja aliarvostuksesta perustajajäsentä ja ystävää kohtaan. Ihme kun kortteja ei kehdata lyödä pöytään kaikkien tietoon, mikä se ongelma Billin kanssa oikein on?
MIKÄ HELVETIN PASKASIVUSTO TUO "VIRALLINEN" SIVUSTO OIKEIN ON? Perkele, olen kyllä nähnyt monet noista kuvista moneen kertaan, tiedän että Bill on niissä kuvissa muiden kanssa, hehän ottivat aina ryhmäkuvia missä kaikki 4 jätkää on yhdessä. Miksi ihmeessä piti nähdä kaikki tuo vaiva ja editoida noin monta kuvaa noin sairaalloisella tarkkuudella vain koska Bill on ulkona bändistä NYT näiden viimeisimpien käänteiden jälkeen?
Bill on ikuisesti osa bändin historiaa. Poisleikkaaminen vanhoista kuvista on kyllä alhaisempaa kuin paska mutta eihän se historiaa muuta. Ketä pirua tässä yritetään vakuutella näillä editoiduilla kuvilla? Siis hyväksyikö bändi muka nämä? Jos hyväksyi, niin miksi ihmeessä? Mitä tällä muka saavutetaan? Onko tämä vain iso keskisormi Billin suuntaan? Varmasti tietävät että fanit näkevät nämä ja vittuuntuvat näistä. Tiedän että minä ainakin otan nuo editoidut kuvat suorastaan henkilökohtaisena loukkauksena, olen kuitenkin bändin pitkäaikainen fani ja rakastan Billin soittoa sekä vanhoja mustavalkoisia bändikuvia.
Kuuntelin juuri "Black Sabbath" biisin muinaista live versiota, Pariisin keikalta vuodelta 1970. Olen nähnyt valokuvat ja videotallenteen, olen kuullut tämän biisin ja sen monet liveversiot lukemattomia kertoja. Bill Ward on rumpalina tässä kappaleessa, muut saavat vain kiristellä hampaitaan ja purra kielensä poikki toivoen että he itse olisivat soittaneet tässä heavy metallin pääkappaleessa.
Hyvää huomista paluukeikkaa kaikille, onkohan siellä uudet Black Sabbath t-paidatkin ilman Bill Wardin kuvaa?
Exän leikkaaminen perhekuvista... aikas kliseisen akkamaista puuhaa. Joko siellä on tosiaan Sharon vauhdissa tai sitten Wardin leirin juristi on painostuskeinona kieltänyt käyttämästä Wardin "Name and Likeness":ia comebackin promotoinnissa, kun kerran Ward ei siinä ole mukana.
Meininki on erittäin hyvä. Vielä kun on tuo Queen+Adam Lambert, niin joskus vielä näille jutuille jaksaa nauraa ja paljon. Nyt kyllä vaan tälläinen kampäk pelleilly itkettää. Onneksi Led Zeppelin tajusi jättää tälläiset hommat väliin.
Eipä olisi arvannut, kun aamulla autossa pyörähti s/t läpi, että iltapäivällä sitä katselee jo tällaisia kuvia. Exät pois kuvista akkavertauksineen nauratti
Nyt kyllä kuulostaa niin Sharonilta, ettei mitään rajaa! Joka tapauksessa varsin surullista, että yli kuuskymppiset heavylegendat harrastaa tällasta hiekkalaatikkopelleilyä.
I feel sad to see the Sabbath reunion becoming a bit of a soap opera on the internet. It has been a very tough year for us as a band, having announced our reunion plans, only for Tony to be diagnosed with lymphoma, leaving us no choice but to postpone the proposed Sabbath tour, and then for Bill to go public on his site about an un-signable contract. None of us knew how Tony was going to respond t...o his intensive chemo therapy, and radiotherapy. Ozzy and myself flew to England to be with Tony, and on his “good” days, we’d meet at his home studio and put ideas together for the upcoming album, all sitting down together, no drummer involved, just 3 of us quietly putting together ideas. We thought that when we had enough songs together for a full band rehearsal, we’d move back to L.A and put the whole thing together with Bill. Unfortunately, to our surprise, Bill issued a statement on his site saying he’d been offered an un-signable contract. He hadn’t told any one of us he was having contractual problems, and frankly those things are worked out between our representatives, and never between the four of us let alone in public. We had the idea of keeping just one show in this year, hoping that Tony would be well enough for that show, and that things with Bill would be sorted. As you may expect, a one off show at Donnington Festival (Download) costs an absolute fortune to stage, involving over 50 people, transport, air fares, hotels, meals, agents, promotors, accountants, lawyers etc, so none of us, expected to make much money from it- it was a one off Sabbath show for the fans, before we go into recording the new album. Apparently, this wasn’t acceptable to Bill’s representatives, they wanted an amount that was so unrealistic that it seemed to have been a joke. So we resigned ourselves to doing Download without Bill, hoping he’d change his mind and at least make a guest appearance. We started rehearsals a few weeks ago with Tommy Cluefetos, the drummer who will be on the Ozzy and Friends Tour. Brilliant drummer and good bloke. It was decided we’d better do a warm up show, to break the ice since we haven’t played together live. The O2 Academy was available in Birmingham, where we were rehearsing, so we decided on that, and to make a donation to Help For Heroes Charity, since we’d be ironing out any glitches we may have. Then Bill put out a further statement saying he’d been ready to play the Birmingham show , but he was expected to have to do it “for free”- well, I think that’s basically how you raise money from gigs for charity – you play them “for free”.
All I am saying is that there are two sides to everything. I do hope to play with Bill again some day. For whatever reason; it wasn’t meant to be this time. Bill’s made his decision, and I have to respect that. Hopefully this painful year will be worth the wait for the new Sabbath album and end in joy and happiness for all.
No tässä puhellaan nyt vain näistä kolmesta keikasta, niihin liittyvistä maksuista ja bändin jäsenten edustajien välisistä sopimustaisteluista. Eikö bändiläiset muka itse sano mitään mihinkään, tapahtuuko kaikki vain edustajien kesken?
Entäs se uusi albumi ja kiertue? Eikö nyt siihen mennessä saada nämä sopimukset kuntoon? Vai kutsutaanko Clufetos siinäkin vaiheessa mukaan?
Sabbathman wrote:No tässä puhellaan nyt vain näistä kolmesta keikasta, niihin liittyvistä maksuista ja bändin jäsenten edustajien välisistä sopimustaisteluista. Eikö bändiläiset muka itse sano mitään mihinkään, tapahtuuko kaikki vain edustajien kesken?
Entäs se uusi albumi ja kiertue? Eikö nyt siihen mennessä saada nämä sopimukset kuntoon? Vai kutsutaanko Clufetos siinäkin vaiheessa mukaan?
Tämä on niin vammaista saippuaoopperaa, ettei mitään rajaa. Viimeisimpänä tuo "virallisen" (?) BS sivuston bändikuvafeidaukset.
Monesti on haukuttu Sharonia Black Sabbathiin liittyvistä asioista, mutta mitä nyt on tullut luettua viime aikoina, niin en jaksa uskoa, että Sharon olisi millään muotoa edes se pahin noita tässä sirkuksessa. Harmi vain, että on syyllinen sitten kuka tahansa, ei sirkus-pelleily naurata yhtään.
Luulisi tosiaan, että "Black Sabbath" statuksella olisi varaa/rohkeutta bändin jätkien puhaltaa peli poikki ja määrätä se marssijärjestys, puhuuko bändi vai skraga-fägärit.
Kuulin jotain epämääräistä tuosta kuvajutusta, mutten tajunnut että ihan tuohon asti on menty. Huh huh... Sentäs tuota historia-sivua ei ole lähdetty kirjoittamaan uusiksi.
Joo voi helvetti, aivan mahtava settilista! Surettaa, mutta minkäs teet. Voi vain toivoa, että tuo Suomen Ozzy-keikka sisältää muitakin biisejä kuin Paranoidin, Iron Manin, Fairies Wear Bootsin ja War Pigsin. Esim. jonkun Into The Voidin tai Wheels Of Confusionin kuuleminen olisi aivan jotain parhautta.