Stratovarius ja johdannaiset

Raskaamman musiikin keskustelut
Post Reply
Lapa

Post by Lapa »

shinara666 wrote:^ Naivi.
Naiivi.
Wictorey
Posts: 953
Joined: Thu Aug 22, 2002 7:13 pm
Location: Helsinki

Post by Wictorey »

Naivi tiedoittaja.
PhrygianFire

Post by PhrygianFire »

Herra Lysmy wrote:Ihan kun te ette olisi ikinä mokaillut, vai nostattaako toi nyt teidän itsetuntoa jotenkin, että voi osoittaa jotain sormella, et tolla menee vielä "huonommin"
1. En ole ikinä säveltänyt levyllistä panhuilumusiikkia ja väittänyt sitä Rock-Oopperaksi.

2. En ole ikinä puhunut julkisesti korvaavani tunnettua laulajaa neverheard neidolla.

3. En ole ikinä joutunut puukotettavaksi siten, etten voi todistaa joutuneeni puukotetuksi.

4. En ole ikinä jättänyt lojumaan uutta promoani kuntosalin eteiseen kitaran kanssa.
Vai oisiko ehkä osittain myös kateutta, että äijä pääsi bändeineen juuri oikeaan aikaan ihmisten tietoisuuteen ja sai vielä vedettyä rahatkin pois.
5. En kadehdi henkilöä, joka vetää rahansa pois toisten kustannuksella.

6. RR biisit demotettiin Stratojen kanssa. Mielestäsikö ei ole epäreilua bändin selän takana viedä biisejä uudelle bändille, varsinkin kun ne oli Stratolle alunperin annetttu?

7. Pääsikö "äijä" muka tietoisuuteen? Täälläkin moni sanonut, ettei tietäisi koko RR:stä ellei tätä keskustelua olisi.
Tiedä häntä, mut tollanen kyräily nyt ei hyödytä oikeasti yhtään ketään. Ja kuinkakohan moni teistä on keskustellut Tolkin kanssa henkilökohtaisesti?
Miksi meidän pitäisi keskustella henkilökohtaisesti? Tolkki mokasi julkisesti, asiasta puhutaan julkisesti. Tolkki saa toki koska vain tulla kotiini keskustelemaan jos kokee asian tarpeelliseksi. Helpompaa tosin julkaista se kirja, ja myös kertoa kaikki.
Nooser
Posts: 67
Joined: Fri May 09, 2008 8:25 am
Location: Nahkatehdas

Post by Nooser »

Herra Lysmy wrote:Antakaa miehen tehdä, mitä tekee. Kyllä se itse toivottavasti tiedostaa, mitä muut siitä ajattelee, eikä taida sille kovin paljon arvoa antaa.
Ihminen joka ei välitä toisten mielipiteistä ei roiku foorumeilla keksimässä lisää satuja peittääkseen edelliset munauksensa. Eikä pidä unohtaa myöskään herra Jokista.
moltsu

Post by moltsu »

Herra Lysmy wrote: Ihmettelen vaan, että mitä hyötyä jonkun mustamaalaamisesta on teille? .
No huh huh, mitä ihmeen mustamaalaamista täällä on tapahtunut? Asiat on kirjoitettu, niin kuin ne koettu ja sillä hyvä. Kaikki? tässä ketjussa kirjoitetut asiat on tapahtunut ja sillä hyvä. Käsitän mustamaalaamisen, pas..n puhumiseksi!
Jos Tolkki on henkisesti tuuliajolla ja välillä tulee tehtyä kummallisia tempauksia, niin sitten niitä tulee tehtyä. Ei maailma siihen lopu, kellään? Mutta jos kyseessä on julkisuuden henkilö ja joku näistä tempauksista raportoi julkisesti, niin mitä ihmeen mustamaalaamista se on?
Roni
Posts: 689
Joined: Fri Aug 23, 2002 4:25 am
Location: Espoo
Contact:

Post by Roni »

Herra Lysmy wrote:Ette te voi olla noin ahdasmielisiä, tai voitte jos haluutte, mut mitä järkeä tossa nyt on? En mä fanita tai idolisoi Stratovariusta tai Timo Tolkkia, eikä mua musiikillisesti niiden tekemiset hirveesti kiinnosta. Mua kiinnostaa henk. koht. hyvinkin erilainen musiikillinen ilmaisutapa. Miksi mun pitäisi olla fani, että voisin sanoa jonkun näkökannan asiaan? Kaikenko tarvitsee liittyä omakohtaiseen kokemukseen? Ihmettelen vaan, että mitä hyötyä jonkun mustamaalaamisesta on teille? Ja kyllähän teidän nyt pitäis tietää, että lehdissä annetaan asioille myyvin näkökanta. Taitaa olla enemmänkin jonkinlaista egobuustausta ja skenepisteilyä tää teidän koko dissailu, kun nyt tässä itsekin itsekin vähän kyynisempien linssien läpi tätä hommaa hetken tutkailen. Enkä mä halua hyökätä teitä vastaan, enkä astua kenenkään varpaille, vaan keskustella, et mikä ton dissauksen hyöty teille on. Sen mä oon kuitenkin käsittänyt, että rauhan ihmisiä toi Tolkki pohjimmiltaan on, vaikka aika hukassa tuntuu olevankin sen perusteella, minkä kuvan media siitä haluaa antaa.
Mitä mustanmaalaamista se on jos ihmiset käsittelevät asioita mitä toinen on tehnyt ja sanonut, ja sanovat vielä mielipiteensäkkin asiasta? Käsittääkseni mustanmaalaamiseksi se menee vasta sitten kun aletaan keksiä omasta päästä asioita. Toki pientä vittuilua on koko ajan ilmassa, mutta sitä aikalailla tuppaa saamaan sitä mitä tilaakin.
Eikä sun ole millään tavalla pakko lukea tätä ketjua. Sen kuin ignoretat vain ja keksityt siihen musiikkiin. Ei pitäisi millään tavalla olla pois sinun rusinapullastasi jos jotkut tahtovat keskustella niin hyvistä kuin huonoistakin asioista täällä.
JVmursu

Post by JVmursu »

Herra Lysmy wrote:Ja kyllähän teidän nyt pitäis tietää, että lehdissä annetaan asioille myyvin näkökanta.
Totta, mutta on syytä muistaa, että nyt on ollut lähinnä kyse siitä millaisen kuvan Tolkki on itse antanut itsestään julkisilla statementeillaan omilla sivuillaan tai kommenteillaan keskustelufoorumeilla. Lehdissä näitä viimeisiä sotkuja on käsitelty aika vähän.
PhrygianFire

Post by PhrygianFire »

Herra Lysmy wrote:Täytyy kyl tunnustaa, etten ole noita Tolkin touhuiluja edes hirveen tarkkaan viime aikoina seuraillut, joten ehkä mua vaan vähän korpeaa toi asenne, millä ihmiset äijästä jauhaa.


No jos et ole seurannut, niin ethän myöskään voi tietää miksi jauhamme herrasta juttua. Lue vaikka koko keskustelu läpi, tulet huomaamaan, että Tolkki itse on ylläpitänyt aihetta. Turhaa paskanjauhamista tulet löytämään yllättävän vähän keskustelun kokoon suhteutettuna. Kaikki spekulaatiokin pohjautuu faktoihin.
Mä nyt vaan kelaan, et se on varmaan pohjimmiltaan kaikesta huolimatta ihan hyvä tyyppi, eikä mulla ole sitä vastaan mitään henkilökohtaisella tasolla. Ei se ainakaan mulle ole ikinä aukonut päätään tai mitään vastaavaa.
No, kuten olemme huomanneet, tolkki ei ole joka suhteessa ollut rehellinen. Esimerkiksi Saana ei ole rockooppera, tolkki järjesti taloudellisia ongelmia straton jätkille, tähän vielä päälle masterin "ryöstö" sun muut mediakikat.

Ai ei ole aukonut päätään? Tolkki lähinnä näytti persettä koko kansalle, tahallaan tai tahattomasti.
Streamer

Post by Streamer »

Lucifix wrote:Turhaa paskanjauhamista tulet löytämään yllättävän vähän keskustelun kokoon suhteutettuna. Kaikki spekulaatiokin pohjautuu faktoihin.
:roll: :rotfl:
PhrygianFire

Post by PhrygianFire »

Streamer wrote:
Lucifix wrote:Turhaa paskanjauhamista tulet löytämään yllättävän vähän keskustelun kokoon suhteutettuna. Kaikki spekulaatiokin pohjautuu faktoihin.
:roll: :rotfl:
Pää kiinni! Sä tuhoat mun uskottavuuden!

EDIT

Itse asiassa keskustelussa on hyvinkin vähän väkisinväännettyä, tässä tapauksessa keskustelun kohde on ollut niin aktiivinen, ettei porukan ole tarvinnut itse ruveta vääntämään showta. Toki täältäkin löytyy kikkailuja, mutta niin löytyy kaikista keskusteluist. Tätä on kuitenkin 75 sivua, ja sinne mahtuu kaikenlaista.
Pakana

Post by Pakana »

faerye wrote:Niin ja hei vois alkaa olla aika kypsä sille, että joku pistäis sen tolkinpalautus-giffin tänne pyörimään.
tolkinpalautus.gif
DrumHead

Post by DrumHead »

Pakana wrote:
faerye wrote:Niin ja hei vois alkaa olla aika kypsä sille, että joku pistäis sen tolkinpalautus-giffin tänne pyörimään.
tolkinpalautus.gif
käpäytys.
clairvoyant
Posts: 997
Joined: Thu Mar 20, 2003 1:16 pm
Location: Kuusamo
Contact:

Post by clairvoyant »

Olikohan tämä se hetki viime Wackenissa kun TT yhtäkkiä tajusi jotta
"Noi jätkäthän tekee tätä vaan fyrkan takia! Fudaa koko porukalle!"

EDIT: 666. posti! Ja yhtä tiukkaa asiaa kun tähänkinastiset...
PhrygianFire

Post by PhrygianFire »

clairvoyant wrote:Olikohan tämä se hetki viime Wackenissa kun TT yhtäkkiä tajusi jotta
"Noi jätkäthän tekee tätä vaan fyrkan takia! Fudaa koko porukalle!"

EDIT: 666. posti! Ja yhtä tiukkaa asiaa kun tähänkinastiset...
Näistä juonenkäänteistä saisi muuten erinomaisen sarjakuvan, käyttäen aitoja strato/tolkki valokuvia. Kiitos loistavasta ideasta, pitää kokeilla jos saisi viikonloppuna jotakin aikaan!
clairvoyant
Posts: 997
Joined: Thu Mar 20, 2003 1:16 pm
Location: Kuusamo
Contact:

Post by clairvoyant »

Lucifix wrote:
clairvoyant wrote:Olikohan tämä se hetki viime Wackenissa kun TT yhtäkkiä tajusi jotta
"Noi jätkäthän tekee tätä vaan fyrkan takia! Fudaa koko porukalle!"

EDIT: 666. posti! Ja yhtä tiukkaa asiaa kun tähänkinastiset...
Näistä juonenkäänteistä saisi muuten erinomaisen sarjakuvan, käyttäen aitoja strato/tolkki valokuvia. Kiitos loistavasta ideasta, pitää kokeilla jos saisi viikonloppuna jotakin aikaan!
Ei mitään, pistä rojalteja tulemaan kun bestseller-status on saavutettu :D. Linkkiä sit sarjikseen ensi tilassa!
Nooser
Posts: 67
Joined: Fri May 09, 2008 8:25 am
Location: Nahkatehdas

Post by Nooser »

On se kumma kun nuo Saanan ja Timpen sivut on edelleen nurin. Onkohan Timpellä pelimerkit loppu vai mikä on kun homma ei toimi? Tahtoo nähdä uudestaan sen loistokkaan promovideon!
Ninaa
Posts: 109
Joined: Thu May 08, 2008 1:05 pm
Location: Pori

Post by Ninaa »

Mun sydämeni jää ikiroutaan, jos en saa ostaa Saanaa. :( :cry: :cry: :cry:
Koskenkorvasieni
Posts: 1134
Joined: Fri Aug 23, 2002 4:56 am
Location: Pohjois-Espoo

Post by Koskenkorvasieni »

Tölkki on tehnyt itsestään pellen, Tölkki on tööt tööt tööt tööt tööt... :roll:
teuvo

Post by teuvo »

Koskenkorvasieni wrote:Tölkki on tehnyt itsestään pellen, Tölkki on tööt tööt tööt tööt tööt... :roll:
Heppu on kuunnellut hieman jotain muuta kuin metallia.
Koskenkorvasieni
Posts: 1134
Joined: Fri Aug 23, 2002 4:56 am
Location: Pohjois-Espoo

Post by Koskenkorvasieni »

Agathon wrote:
teuvo wrote: Heppu on kuunnellut hieman jotain muuta kuin metallia.
Koskenkorvasieni must die!
Teillä on sydän jäässä :(
Divine
Posts: 79
Joined: Thu May 18, 2006 7:13 am

Post by Divine »

teuvo wrote:
Koskenkorvasieni wrote:Tölkki on tehnyt itsestään pellen, Tölkki on tööt tööt tööt tööt tööt... :roll:
Heppu on kuunnellut hieman jotain muuta kuin metallia.
Mistä sen voi päätellä? Ettet itsekin ole nyt hairahtunut.
shinara666

Post by shinara666 »

Ninaa wrote:Mun sydämeni jää ikiroutaan, jos en saa ostaa Saanaa. :( :cry: :cry: :cry:
Mä luulen, että ajatus on tärkein. Saattaa riittää, että saat Tolkilta tilinumeron ja laitat sinne 10 euroa. Sydän sulaa oikeaa asiaa tukemalla. Muutut kertaiskusta valaistuneeksi ja hötöntötöksi. Sen verran pitää muistaa, että vaikka muututkin valaistuneeksi on silti OK huoritella vuosien varrelta tuttuja bändäreitä. :lol:
cthulhu-fhtagn

Post by cthulhu-fhtagn »

shinara666 wrote:Mä luulen, että ajatus on tärkein.
Herran anti tälle laudalle on ollut viime kuukausina sitä luokkaa, että uskon ja toivoin että tiedoittaja JJokininen koskettelee päätäsi tylpällä esineellä.
shinara666

Post by shinara666 »

cthulhu-fhtagn wrote:
shinara666 wrote:Mä luulen, että ajatus on tärkein.
Herran anti tälle laudalle on ollut viime kuukausina sitä luokkaa, että uskon ja toivoin että tiedoittaja JJokininen koskettelee päätäsi tylpällä esineellä.
Voe rähmä, eh eh eh. Turhaudutko helposti? Harmittaako? Anti? Osakeanti? Muista pestä hampaat!
Snattu

Post by Snattu »

Ootte kyllä pilanneet hyvin alkaneen ketjun ihan luokattoman paskalla jutulla.
Post Reply